Strona główna » Informacje » Porady ekspertów

Jak prawidłowo dobrać kombinezon motocyklowy?

 

Należy pamiętać, że kombinezon motocyklowy skórzany sportowy zawsze na początku ciężko się ubiera. Z czasem skóra dopasowuje się do ciała i kombinezon rozchodzi się o 0,5 rozmiaru. Dodatkowo nogawki oraz rękawy są dość krótkie (przystosowane do długich sportowych butów i długich rękawic). Kombinezon ubiera się na koszulkę termalną lub inną cienką i mocno przylegającą do ciała. Kombinezon nie może być za luźny, ponieważ ochraniacze kolan, łokci oraz pleców nie chronią wyzej wymienionych części ciała i mogą swobodnie przemieszczać się zarówno podczas jazdy jak i upadku.

Pozdział kombinezonów:

jednoczęściowe

dwuczęściowe

Przeznaczone do jazdy po torze (przy dużej prędkości)

Do jazdy po mieście (przy mniejszej prędkości)

Krój typowo sportowy

Lepsza funkcjonalności (można odpiąć kurtkę)

Większe bezpieczeństwo

Podczas upadku przy dużej prędkości może dojść do przetargania kombinezonu w miejscu łączenia z zamkiem, a co za tym idzie uszkodzenia kręgosłupa matocyklisty

 

Podczas zakupu należy zwrócić uwagę na dodatkową funkcjonalność kombinezonu: perforację oraz garb aerodynamiczny

 

 

Jak prawidłowo dobrać rękawice motocyklowe?

 

Podczas jazdy na motocyklu kluczową rolę odgrywa komfort naszych dłoni. Jako początkowi motocykliści często mamy wiele dylematów odnośnie prawidłowego dopasowania rękawic.


Gdy idziemy do sklepu...

Doświadczony sprzedawca już na samym początku powinien podpowiedzieć jaki rozmiar będzie dla nas odpowiedni. Podczas przymierzania zwróć uwagę, czy rękawice nie są za małe. Chwyć coś co przypomina kształtem kierownicę. Sygnałem wskazującym na złe dopasowanie są wewnętrzne szwy końcówek palców przymierzanych rękawic spotkające się z paznokciami. Z taką rękawicą daleko nie zajedziesz...Lepiej poproś sprzedawcę o większy rozmiar.

Z drugiej strony, gdy poczujesz po założeniu rękawicy zbyt duży luz -po zgięciu dłoni skóra wewnątrz będzie się wyraźnie marszczyć, a palcom daleko będzie do tych w rękawicy, poproś o mniejszy rozmiar. Za duże rękawice nie spełniają swojej roli, ponieważ utrudniają sprawne prowadzenie Twojego motocykla ograniczając precyzję ruchów. Dodatkowo skóra, która teraz się marszczy po kilku założeniach jeszcze bardziej się rozciągnie i będzie powodowała nieprzyjemny ucisk podczas trzymania manetki.

 

Gdy kupujemy przez internet...

W sklepach internetowych oraz na aukcjach sprzedawcy podają rozmiary rękawic wraz z ich wymiarami. Dodam, że nie należy ślepo sugerować się rozmiarem rękawic jakie nosiliśmy do tej pory, ponieważ każdy producent ma swoją rozmiarówkę i warto przed zakupem dokładnie zmierzyć dłoń i porównać z wymiarami w sklepie. Najczęściej podawany jest obwód dłoni. Należy pamietać, że jest on wynikiem pomnożenia szerokości wewnętrznej strony dłoni w jej naszerszym miejscu (ponad kciukiem) razy 2. Dodatkowo zmierzony jest środkowy palec jako wyznacznik dopasowania długości palców rękawicy do ręki klienta. Pamiętaj, że kupując przez internet masz prawo do zwrotu zakupionego towaru lub jego wymiany do 14 dni. Skorzystaj z tego prawa, jeśli zakupione rękawice źle leżą na Twoich dłoniach. Każdy model rękawic ma inny krój i pomimo podania wszystkich jego parametrów przez sprzedającego dokonany zakup może okazać się nietrafiony. Pamiętaj! Twoja dłoń musi czuć się komfortowo. Rękawice motocyklowe to wraz z kaskiem podstawowy element Twojego ubioru i będzie towarzyszył Ci za każdym razem kiedy wyruszysz w trasę.

NAPISZ DO NAS